D-One zdominowały Mistrzostwa Polski Skiff and Dinghy

Zakończone w pierwszy weekend sierpnia Mistrzostwa Polski Skiff and Dinghy zostały bezapelacyjnie zdominowane przez zawodników klasy D-One. Zawody zorganizowane zostały w angielskiej formule Portsmouth Yardstick pozwalającej na ściganie się mieczówkom z różnych klas. W Gdyni rywalizowały ze sobą łódki klasy Devoti One, Laser 5000, ISO Topper, Nautica 450 oraz Omega. Każda z nich miała swój określony przelicznik, dzięki czemu szanse były wyrównane.

Warunki pogodowe, które występowały w sobotę to spełnienie żeglarskich marzeń: bezchmurne niebo oraz silna bryza dająca dużo frajdy a jednocześnie zapewniająca bezpieczeństwo żeglugi. Pomimo oczywistych różnic w klasach, łódkach oraz umiejętnościach poszczególnych zawodników, zauważyć można było w miarę wyrównane wyścigi.

Część z zawodników płynących na łódkach Devoti One to członkowie narodowej kadry Finn, co tłumaczyć może wysokie miejsca w stawce generalnej. Sędzia główny regat, Adam Jankowski tak komentuje przewagę D-One: „Zawodnicy D-One świetnie sobie radzili przede wszystkim dzięki doświadczeniu. Załogom Laserów i Nautic brakowało opływania, jakby trochę więcej poćwiczyli to D-One’om byłoby dużo trudniej uzyskać tak dobre miejsca.”

Drugiego dnia warunki do pływania były dużo trudniejsze. „Pływanie w drugi dzień wymagało sporej dozy czujności.” – wspomina Piotr Machel płynący na D-One – „Wiatr obkręcał i zmieniał kierunek za sprawą kominów wietrznych i zmian oscylacyjnych. Walki z innymi mieczówkami w takich warunkach wymagały również taktycznych przemyśleń i hartu ducha.”

Regaty o Mistrzostwa Polski Skiff & Dinghy zarówno w klasyfikacji generalnej jak i D-One wygrał Michał Korneszczuk z Yacht Klubu Stal.

Wyniki D-One Skiff & Dinghy 2013:

  1. 1.       Michał Korneszczuk, D-One                                                     9,0 Pkt
  2. 2.       Artur Piernicki, D-One                                                                13,0 Pkt
  3. 3.       Piotr Machel, D-One                                                                   13,0 Pkt
  4. 4.       Marcin Wojtoniak, D-One                                                        21,0 Pkt
  5. 5.       Łukasz Nurkowski, D-One                                                         64,0 Pkt

Po szczegółowe wyniki jak również bogatą galerię z regat zapraszamy na stronę Yacht Klubu Stali http://www.ykstal.org.pl

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*