I Mistrzostwa Polski klasy D-One podczas regat Nord CUP 2013

I Mistrzostwa Polski klasy D-One podczas regat Nord CUP 2013

Devoti-One po raz pierwszy na Nord Cupie i z pewnością nie ostatni. 7 lipca zakończyła się tegoroczna edycja tych regat w ramach których rozegrano Mistrzostwa Polski w tej klasie. Na Akwenie E wystartowało 6 łódek, na jednej z nich płynął Piotr Kula – wielokrotny Mistrz Polski w klasie Finn i uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012r.

W piątek zawodnicy przeprowadzili niemal 3 godzinny trening, dla niektórych bardzo przydatny gdyż był to ich pierwszy start na D-One. Piotr Kula zaskoczył wszystkich dobrymi wynikami, skrupulatnie wykorzystywał swoje bogate doświadczenie i fakt przesiadki z Finna na D1 nie stanowił dla niego większego problemu. „Bardzo dobrze się pływało, niestety to, co wypracowałem na kursach ostrych, traciłem na kursach z wiatrem przez brak doświadczenia w pracy z genakerem.”  – relacjonuje Piotr – „Na pewno jeszcze spróbuję popływać na D-One.”

Jak wszyscy wiemy, żegluga na D-One wiąże się z częstymi wywrotkami. Te nie ominęły również uczestników Nord Cupu. Marcin Rymer z YKP Gdynia wywrotki doświadczył podczas walki z Piotrem Kulą o prowadzenie wyścigu. Po pierwszym dniu regat uplasował się na II miejscu, tuż za Piotrem z takim samym dorobkiem punktowym, ale nieco gorszym bilansem. Swoje umiejętności pokazał drugiego dnia, kiedy to wygrał wszystkie dwa wyścigi. „Pobiłem wszystkich doświadczeniem na kursach pełnych i użyciem genakera.” – opowiada Marcin – „Niekiedy potrafiłem z 3,4 miejsca na górnej boi przejść na 1,2!”

Piotr Machel, który w trakcie całych regat zajmował trzecią pozycję, nie szczędził ciepłych słów pod adresem Piotra Kuli i sportowej rywalizacji jakiej udało się im nawiązać. „Mam trochę większe doświadczenie z genakerem – i to dawało mi szansę nawiązać uczciwą walkę z Piotrkiem.” – wspomina – „Trzymam za niego kciuki na Mistrzostwach Europy w Finnie!”

Tuż za podium uplasował się Vladislav Ptasnik z Czech, który przyjechał na Nord Cup po raz pierwszy, choć regaty w naszym kraju to dla niego nie pierwszyzna, bo ściga się na katamaranach w Sopocie. To wieloletni zawodnik D-One, który start w tych regatach potraktował bardziej szkoleniowo, w szczególności pod kątem walki z morskimi falami i skutecznymi sposobami radzenia sobie z nimi.

Wyniki po I dniu regat (4 wyścigi):

  1. 1.       Piotr Kula                                                         4 Pkt
  2. 2.       Marcin Rymer, YKP Gdynia                      4 Pkt
  3. 3.       Piotr Machel                                                  10 Pkt

 

D-ONE wyniki końcowe:

  1. 1.       Marcin Rymer, YKP Gdynia                       6 Pkt
  2. 2.       Piotr Kula                                                          8 Pkt
  3. 3.       Piotr Machel                                                   18 Pkt
  4. 4.       Vladislav Ptasnik, ALT FZOT                      21 Pkt
  5. 5.       Maciej Kula, Biskup. Tow. Żegl.                              21 Pkt
  6. 6.       Artur Piernicki                                                23 Pkt

Następne regaty klasy D-One odbędą się nad Zalewem Zegrzyńskim,  w ramach Regaty o Puchar Zalewu Zegrzyńskiego w Porcie Nieporęt w dniach 27-28.7.2013. Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił na jachcie klasy D-One dostępne są jachty czarterowe. W tym celu zapraszamy do kontaktu pod  info@nauticaboats.pl.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*